Jaké dřevo použít

jake-drevo-pouzit

Máte doma Tulikivi a chcete jeho vlastnosti využít na maximum? Použijte do kamen vhodné dřevo, které má velký vliv na efektivitu spalování a následné vytápění. Pojďte se podívat, jaké dřevo nejlépe použít a jak jej skladovat. 

Proč suché dřevo?

Pokud je dřevo mokré, většina energie, kterou obsahuje, je spotřebována pro odpaření vlhkosti. To znamená, že pro topení zbyde jen zlomek energie. Dále mokré dřevo způsobí neúplné a nesprávné spalování, které způsobí zanesení kouřovodů a poškodí vaše krbová kamna. Proto je dobré používat suché dřevo s vlhkostí 15 - 25 %. 

Energie obsažená ve dřevě vzhledem k vlhkosti

  Vlhkost Energ. hodnota
Těsně po pádu stromu 50 - 60% 2.0 kWh/kg
Po uskladnění - 1 rok (ve správných podmínkách) 25 - 35% 3.4 kWh/kg
Po uskladnění - 2 roky (ve správných podmínkách)

15 - 25%

4.0 kWh/kg

Jak velké použít polena?

Správné hoření vyžaduje přístup kyslíku a palivo (dřevo). Čím menší jsou kousky dřeva, tím lepší je poměr mezi množstvím dřeva a vzduchu. Akumulace se tak zvýší a pro dosažení stejného tepla budete potřebovat méně dřeva. Věděli jste také, že 1 m3 polínek délky 33 cm obsahuje více dřeva, než 1 m3 polen délky 1 m?

Jak správně vysušit dřevo?

Aby dřevo získalo dostatečnou kvalitu a zajistilo ideální vytápění, musí mít vhodnou velikost a také zajištěné správné skladování. 

1. Sekání

Kůra na stromě je jako plášť, který udržuje vlhkost uvnitř. Pokud dříví nenasekáte, vlhkost se nebude moci vypařit. Díky tomu bude nenaštípané dřevo schnout nejméně 3 roky. Stačí polena naštípat na kusy o průměru 20 - 30 cm a dřevo uschne mnohem rychleji.

2. Sušení a skladování

Dřevo vyschne pouze pokud je umožněno správné větrání (např. podložení složeného dřeva paletou, aby nedošlo ke kontaktu s vlhkou půdou). Další podmínkou je zastřešení proti dešti. Skladování pod skloněnou stříškou je ideální (viz obr.). Čas potřebný pro vysušení dřeva se může měnit vzhledem k jeho druhu, počasí a podmínkám skladování. Při správném skladování naštípaného dřeva o průměru 33 cm lze dosáhnout jeho vysušení (20 % zbytkové vlhkosti) za necelý rok. Ve stejných podmínkách vyschnou polena o průměru 50 cm za několik let, ale jádro polen bude pořád příliš vlhké. Nejlepší je tudíž mít dřevo vždy připravené 1 rok dopředu, uskladněné ve správných podmínkách.

firewood

  • Neskladujte dřevo ve špatně větraných místech.
  • Polena složená ve stejném směru nedovolují žádné větrání.
  • Pevná zkosená střecha chránící dřevo z jedné strany a správně složená polena zajišťující dobré větrání pomohou správnému a rychlému vysušení dřeva.

Dostatek dřeva zajišťuje efektivitu

Vaše krbová kamna na úplné vytopení vyžadují dřevo o hmotnosti 1 % z hmotnosti kamen. Jinými slovy, krbová kamna o hmotnosti 1 tuny spotřebují pouze 8 - 10 kg dřeva. Pokud spálíte více dřeva, prostor se nevytopí víc, jelikož kámen, jako namočená houba, není schopen pojmout více tepla. Mimo to, riskujete poškození vašich kamen.

Příliš velké nakládky dřeva jsou zbytečné, protože pokud je oheň příliš intenzivní, odchází horký kouř kouřovody příliš rychle a kámen nestíhá akumulovat teplo. Dosáhnete mnohem lepšího topení, pokud spálíte 12 kg dřeva ve čtyřech nakládkách po 3 kg, než pokud spálíte všech 12 kg najednou.

klapit

Nejlepší palivo pro krbová kamna Tulikivi je to nejlevnější

Všechny druhy dřeva jsou vhodné pro krbová kamna Tulikivi. Důležité pouze je, aby bylo dřevo naštípané a suché. Díky kompletnímu spalování je bezpečné topit i jehličnatým dřevem.

Výhřevnost různých druhů dřeva

Dřevo Výhřevnost
(kWh/kg)
Výhřevnost
(kWh/m3 při 20% vlhkosti)
Borovice 5,3 1,7
Jedle 5,2 1,5
Bříza 5,3 1,9
Olše 5,2 1,4
Osika 5,1 1,3
Dub 5,1 2,1
Buk

5,3

2,1 

Přibližná hmotnost dřeva (20% vlhkosti)

Tvrdé dřevo (Buk, dub, habr, jasan, jilm) 350 - 500 kg/m³
Měkké dřevo (vrba, topol) 250 - 350 kg/m³
Jehličnaté dřevo (borovice, modřín, smrk, jedle) 250 - 400 kg/m³

 

Články