Vytápění dřevem a údržba

vytapeni-drevem

Akumulační krbová kamna Tulikivi zajišťují nezávislost na dodávkách elektřiny a plynu. Tento způsob vytápění se naprosto hodí do jakékoliv stavby a interiéru a zároveň ho lze efektivně kombinovat s jinými druhy vytápění. Teplo z krbových kamen Tulikivi lze taktéž částečně rozvést do systému teplovodního vytápění. Vytápění dřevem je nejen ekonomicky výhodné, ale pro uživatele i příjemné.

Tulikivi a dokonalé spalování

Všechna krbová kamna Tulikivi lze napojit na externí přívod vzduchu, což zamezí vlivu ventilace nebo vysoké izolace objektu na proces spalování. Dokonalé spalování je, co se týká emisí, neutrální – oxid uhličitý se také tvoří při rozkladu dřeva v přírodě, ale při spalovaní máme možnost efektivního využití vzniklého tepla. Nejlepší odpovědí na Kjótské nároky na snížení škodlivých emisí je bioenergie, kam spadá i vytápění dřevem.

Naše kamna vynikají vysokou čistotou spalování a splňují nejpřísnější světové emisní normy. V krbových kamnech lze topit buď dřevem nebo efektivními dřevěnými peletami.

Čištění a údržba

Před každým topením je třeba čistit roštovou mřížku a u kamen Tuliviki, která jsou vybavena vírovým topeništěm, je třeba ještě čistit roštovou násypku, rovněž i otvory pro spalovací vzduch, které jsou mezi bočními panely topeniště a roštovou násypkou, a sice od nahromaděného popele. Ujistěte se, že popelník není plný a vysypte jej včas - než množství popele v popelníkovém kontejneru přesáhne vyznačenou mez. Během čištění popelníku je dobré čistit spodní část pod popelníkem od popele, který tam mohl napadat. Z bezpečnostních důvodů provádějte všechny tyto úkony pouze po vychladnutí kamen.

Každodenní roztopení

Před topením se přesvědčte, že není popelník přeplněný, a že je roštová mřížka čistá. K čištění popelníku je třeba otevřít popelníková dvířka, opatrně popelník vytáhnout a zakrýt poklopem. Po vyčištění popelníku se přesvědčte, že je zase správně umístěn na svém místě. Během topení se musí popelník vždy nacházet na určeném místě. Z bezpečnostních důvodů provádějte jakékoli úkony s popelem pouze jsou-li kamna vychladlá. Čistý popel z dřeva lze použít na zahradě a přidat k rostlinám.

Topivo

Pro spalování v kamnech se hodí všechny typy dřeva, včetně briket na dřevěné bázi. Používejte jen suché dřevo (relativní vlhkost 15-20 %). Den před roztápěním umístěte dřeva do místnosti se stálou teplotou, za tu dobu se dřevo prohřeje a jeho povrch vyschne. Používejte dřevěná polínka o průměru 4-10 cm. Doporučená délka je 25–33 cm. U kamen se zabudovanou troubou pak záleží na hloubce topeniště. Kulatiny vždy rozštípejte podélně na menší polínka.

Články